ANKSİYETE

Anksiyete Genel Tanımı

Anksiyete bir diğer adıyla kaygı bozukluğu, psikolojik bir rahatsızlıktır.

Anksiyete bozukluğu olan kişilerde, sürekli devam eden endişe ve günlük hayatta rastlanılan toplumsal ya da diğer durumlara karşı korku vardır.

Günlük hayatımızda ara sıra anksiyete yaşamak olağandır. Çünkü zaman içerisinde karşı karşıya kaldığımız olaylardan ötürü endişelenebilir ya da gelecek ile ilgili maddi-manevi anlamda kaygılar duyarız.  Bu bazılarımız için artık kontrol edilemeyecek ve bastırılamayacak düzeye gelebilir. Bu gerçekleştiğinde psikolojik yardım almak en doğru seçenektir.

Anksiyete Çeşitleri  

Saplantı bozukluğu (obsesif kompulsif bozukluk):

Tekrarlayan ve sürekli devam eden saplantılı ve takıntılı davranışların yaşandığı anksiyete türüne Saplantılı Bozukluk yani Obsesif Kompulsif Bozukluk  (OKB)  denmektedir.

Bu bozukluğa maruz kalan kişilerde en belirgin özelliklerden biri temizlik takıntısı (Sürekli elleri yıkama, Gün içerisinde birden fazla duş alma, Sürekli temizlik yapma isteği) gibi belirtiler ya da kapının kilidini sürekli kontrol etme ütü, saç kurutma makinası gibi aletlerin prize takılı olup olmadığını sürekli kontrol etme, ocağın altının açık olup olmadığını/Gaz kaçırıp kaçırmadığını kontrol etme gibi belirtiler gözlemlenebilir. Eğer kişi takıntı olarak adlandırılan unsurları gerçekleştirmezse kaygısı fazlalaşarak anksiyete daha kötü bir hale dönüşebilir.

Agorafobi: 

Kişilerin kendilerinin kötüleşeceği ya da yardım almaları gerektikleri zamanda gerekli yardımı alamayacakları korkusunu yaşadığı bir anksiyete bozukluğudur. Örnek olarak kişiler hastalandıkları anda doktora veya bir yardım kuruluşuna uzak hissettikleri sinema, kapalı alan, asansör, toplu taşıma gibi alanlarda bulunmaktan korkar ve rahatsızlık duyarlar.

Genelleştirilmiş kaygı bozukluğu:

Kişinin her konuda tedirgin ve kaygılı hissetmesidir. Eve hırsız girmesi, deprem olması, sevdiklerinin hastalanması, borçları ödeyememek gibi kontrol edilemeyecek durumlara endişelenmek, kişiyi huzursuz ve geceleri uyuyamaz hale getirebilmektedir.  

Sosyal fobi:

Diğer insanlarla etkileşimi içeren kutlamalar, toplantılar gibi toplumsal durumlarda ortaya çıkan kaygı bozukluğudur. Sosyal fobi sahibi insanlar diğer insanlar içinde yer almaktan rahatsızlık duyarlar Sürekli tedirgin olma eğiliminde olan bu insanlar. Rahatsızlık diğer insanlar tarafından yanlış/olumsuz değerlendirilme ve küçük düşme korkusundan kaynaklanır.

Sosyal Fobiyi Detaylı Anlattığım Sosyal Fobi Makaleme Gitmek İçin Tıklayın

Anksiyete nedenleri nelerdir?

Travma

Çocukluk dönemine ait olumsuz deneyimler kişinin ilerleyen yaşamında anksiyete nedeni olarak karşısına çıkabilir. Kişilerin fiziksel ya da ruhsal travmaları kaygı bozukluğu gelişimine neden olabilir.

Medikal ya da bitkisel ilaçlar

Bazı kişilerde altta yatan bir sağlık sorunu nedeniyle kaygı bozukluğu gelişebilir. Kalp rahatsızlıkları ve epilepsi hastaları  yanı sıra, alkol ya da sakinleştirici etkili ilaçlar ve madde kullanımı anksiyete nedeni olabilir.

ANKSİYETE TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

İlaç ve psikolojik terapi ile kaygı bozukluğu tedavisi gerçekleştirilmektedir. Bunun için ilk yapılması gereken şey ise psikiyatri uzmanına başvurmaktır. Tedaviye başlamadan psikiyatri uzmanının önce kapsamlı bir değerlendirme yapması gerekmektedir. Anksiyete belirtilerinin fiziksel hastalıklar yüzünden oluşup oluşmadığını anlamak için çeşitli testler ve incelemeler yapılmalıdır.

Psikoterapi

Anksiyete bozukluğu olan çoğu insanda belirtileri iyileştirir. Terapide, kişinin kaygıya neden olan düşünceleri tanıması ve buna sebep olan sorunların çözülmesi hedeflenir.

İLAÇLAR

Anti-anksiyete ilaçları. Bu gruptaki ilaçlar kaygı seviyesini azaltabilir. Hızlı bir şekilde etki gösteren ilaçlardır. Bağımlılık yapabilecekleri için tipik olarak sadece kısa süreli kullanım için reçete edilirler.

Diğer antidepresanlar. En az yan etki ile en etkili olanı bulmak için birkaç farklı antidepresan ilacın denemesi gerekebilir.

ANKSİYETE” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s