SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN TAVSİYELER

Özellikle 2020’nin başlarından bu yana geçirdiğimiz bu zorlu Covid-19 salgını döneminde besin ihtiyacını karşılamak ve güçlü bir bağışıklık sistemi ile sağlıklı kalmak için tavsiye edilen yol yeterli ve dengeli beslenmeye devam etmektir.

Bakterilere, salgın hastalıklara karşı bizi koruyacak veya tedaviye ek olarak destekleyebilecek besinler bulunuyor. Elbette modern tıbbı es geçmeden ve aksatmadan ek olarak tüketilmesi gerektiğini söylemekte fayda var. Tedavinin hızlı sonuçlanması için çözümler arasında sağlıklı ve dengeli beslenerek kişisel hijyenimize dikkat yer alıyor.

Tam tahıllı ürünlere öğünlerde yer vermek

Tam tahıllar, diğer tahıllardan farklı olarak, büyük bir kısmının vitaminler mineraller ve lifi tutan katmanları koruyor. Bize enerji veren ve daha uzun süre daha doygun hissetmemize yardımcı olabilecek önemli bir karbonhidrat kaynağı.

Tam tahıllı Bazı ürünler:

  • Tam tahıllı pirinç
  • Yulaf
  • Çavdar
  • Arpa
  • Mısır

Hem hayvansal hem de bitki bazlı proteinler

Protein bağışıklık sistemimizin sağlıklı çalışması için gerekli bir besin ögesi. Bakliyat, balık, yumurta, süt ürünleri ve et gibi hem hayvansal hem de bitki kökenli kaynaklardan protein ihtiyacını karşılamak mümkün.

Bol meyve ve sebze tüketmek

Meyve ve sebzeler, vücudumuzun sağlıklı ve normal bağışıklık fonksiyonu için ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lifi sağlamak için en önemli gıdalardan biridir. Her gün en az 400 gr kadar meyve ve sebze yemeyi hedeflemelisiniz. Farklı renkli meyve ve sebzeler farklı vitamin, mineral ve fitokimyasallar içerdiğinden çeşitliliği ne kadar çok tutarsanız o kadar iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Doymamış yağlar kullanmaya dikkat edin

Yağlar sağlıklı beslenmenin önemli bir parçası olarak karşımıza çıkıyor. Ancak her yağ sağlığımız üzerinde aynı etkiye sahip olmayabilir. Doymuş yağların doymamış yağlarla yer değiştirilmesi, kötü huylu kolesterol düzeyinizi düşürmeye yardımcı olacaktır. Bunun için beslenme düzeninizde ufak değişiklikler yapmanız lazım. Yağlı etler, yüksek yağlı süt ürünleri ve hindistancevizi yağı gibi tropikal yağların kullanımını azaltarak, fındık, balık ve zeytin ve gibi bitkisel yağlara yer vererek doymuş yağ tüketimi azaltılabilirsiniz.

Yağ, şeker ve tuz gibi ürünleri azaltmak

Kurabiye, patates cipsi, çikolata ve şekerli içecekler azaltın veya yapabiliyorsanız hayatınızdan tamamen çıkarmaya çalışın. Şeker ve tuz bakımından zengin yiyecekler ve içecekler gerektiğinden fazla kullanıldığı zaman fazla kalori almanızı sağlar. Ve bu tip gıdalar genellikle çok az besinsel yarar sağlar. Bu sebeple, bu gıdalara tüketirken porsiyon kontrolü sağlamak veya kullanımını bırakmak sağlığınız açısından iyi etki yaratacaktır.

SAĞLIKLI BESLENMEK İÇİN TAVSİYELER’ için 3 yanıt

  1. Oui c’est bien de le rappeler, manger sainement et équilibré, même si cela paraît fou de le dire en ce moment, il faut précisément le dire en ce moment, merci, très bon week-end, louise salmone

    Beğen

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s