DİSSOSİYATİF BOZUKLUĞUN ANA FİKİR EDİLDİĞİ FİLMLER

Dissosiyatif bozukluk maruz kalanların hayatlarını etkileyen bir rahatsızlık olsada, bir çok insanın merak ettiği ve izlemekten keyif aldığı bir kategori. Bu listede Dissosiyatif bozukluk konu alan en babuş filmlerden oluşturuldu. İyi seyirler.

Dissosiyatif Bozukluk tanımını bilmiyorsanız : DİSSOSİYATİF BOZUKLUK (ÇOKLU KİŞİLİK) yazımdan fikir sahibi olabilirsiniz.

Parçalanmış / Split 

Parçalanmış Filmi Konusu 

Split filmi, 3 genç kızın market çıkışı babalarının etkisiz hale getirilerek kaçırılması ile başlıyor. Kızları kaçıran kişi ise filmin asıl kahramanı ya da tırnak içinde haini diyebileceğimiz Kevin.

Kevin çoklu kişilik bozukluğu hastalığından muzdarip, genç bir adamdır ve alt benliğinde tamı tamına 23 farklı karakter barındırmaktadır. Bunlar yetmezmiş gibi en tehlikeli olan 24.cü karakter ile tanışmamız ise an meselesidir.

Dövüş Kulübü (Fight Club)

Dövüş Kulübü (Fight Club) Filminin Konusu

Oregon Üniversitesinde yüksek lisans yapan Chuck Palanhiuk’un uzak olmayan bir gelecekte geçen ve kafası karışık genç bir erkeği konu edinen romanından esinlenilerek çekilen Fight Club’da filmi anlatan kişi, ünlü bir otomobil firmasında iyi bir işe sahiptir. Tek düze yaşamı kronik uykusuzluk sorunuyla çekilmez bir hale gelmiştir. Ailesi ve yakın bir arkadaşı olmayan Jack doktorunun tavsiyesi üzerine kanserli hastaların terapi grubuna katılır. Bu toplantılar esnasında Marla’yla tanışır o da genç adam gibi hasta olmadığı halde grubun toplantılarına katılmaktadır. Jack’in ve Marla’nın çabaları tüketici kültürünün anlamsızlığına karşı bir duruştur adeta kariyer sahibi ama yanlız insanların bir tepkisi. Jack’ın jenerasyonu ölü bir jenerasyondur. Bir yolculuk sonrasında evinin yanmış olduğunu görüp arayabileceği tek kişinin yolculuk sırasında tanıştığı sabun satıcısı Tyler Durden olması da adeta bunun bir kanıtıdır. İçilen birkaç biranın ardından park yerinde Tyler, hikayenin kahramanını kendine vurması için kışkırtacaktır. Aralarında başlayan bu kavga Jack’in hayatının dönüm noktası olur. Bir süre sonra Jack, Tyler’ın yanına taşınır. Tyler’ın liderliğinde bir dövüş kulübünün kuruluşuyla bu kulübde sayıları elliyi aşmamak kaydıyla genç erkekler birbirleriyle dövüşmeye başlayacaklardır. Kısa sürede popüler hale gelen kulüp ve Tyler Durden hızlı bir şekilde bu ölü jenerasyonun büyük lideri haline gelir.

THE THREE FACES OF EVE / ÜÇ RUHLU KADIN

THE THREE FACES OF EVE / ÜÇ RUHLU KADIN Filmin Konusu

Eve White, baş ağrısı ve ara sıra baygınlık geçiren sessiz, fare gibi, alçakgönüllü bir eş ve annedir. Sonunda psikiyatrist Dr. Luther’i görmeye gönderilir ve hipnoz altındayken yepyeni bir kişilik ortaya çıkar: müstehcen, vahşi, eğlenceyi seven Eve Black. Devam eden terapi altında, yine de üçüncü bir kişilik ortaya çıkıyor, nispeten istikrarlı Jane. Çoklu kişiliğin gerçek yaşam örneğine dayanan bu film, Dr. Luther’in Havva’nın üç yüzünü uzlaştırma girişimlerini anlatıyor. çoklu kişilikler.

Kimlik

Kimlik Filminin Konusu

Karanlık ve felaket kokan bir gecede ortaya çıkan bir kasırga o sırada farklı dertler peşinde koşan on yabancıyı bir araya getirir. Birbirini daha önce görmemiş olan bu on yabancı çeşitli sebepler nedeniyle bir otele sığınmak zorunda kalır. Bu izbe otelde dışarıdaki dünyayla iletişimini kaybeden bu yolcular kısa bir süre içerisinde çeşitli tuhaf durumlara tanık olmaya başlarlar. Kim olduğunu bilmedikleri bir güç, seri bir şekilde cinayetlere imza atmakta, hayatta kalmak anbean daha da zorlaşmaktadır.
Amerikan bağımsız sinemasının heyecan verici isimlerinden James Mangold tarafından çekilen korku ve gerilim türündeki film başarılı oyuncu kadrosuyla da ilgi çekiyor.

Davetsiz

Davetsiz Filminin Konusu

Anna, acılar içinde yaşamını sürdürmeye çalışan bir gençtir. Annesinin çok kısa bir zaman önce ölerek yaşattığı travmayı kolay atlatamamıştır. Bu beklenmedik ve trajik kayıptan sonra hastanede geçirdiği süreç sonrası evine döner. Yaşadığı dertler tam azalırken babasının annesinin hemşiresi Rachel ile nişanlandığını öğrenince tekrar depresyona girecektir. Anna, o gece annesinin hayaleti tarafından ziyaret edilir ve Rachel’in yapmak istedikleri için annesi onu uyarır. Bunun üzerine Anna ve kız kardeşi babalarını aslında nişanlısının göründüğü gibi olmadığına inandırmaya çalışırlar. Bu durum artık üvey anne ve üvey kızlar arasında ölümcül bir çatışmaya dönmüştür. Halka ve Şüphe’nin yapımcılarının son filmi olan The Uninvited, Kim Jee-Woon ’un 2003 yapımı Kore korku filminden uyarlanmıştır.

Siyah Kuğu

Siyah Kuğu Filminin Konusu

Genç bir kadın olan Nina, yetenekli bir balerindir. Eski bir balerin olan ve dans konusundaki hırsını kendisine aşılayan annesi ile New York’ta yaşayan Nina’nın hayatı danstan ibarettir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, sahneye koyduğu Kuğu Gölü Balesi’nin baş dansçısını yeni sezonda değiştirmeye karar verir. Zarif, masum ve saf Beyaz Kuğu ile kötülüğün, şehvetin ve bilinmezliğin temsilcisi Siyah Kuğu’yu aynı anda canlandırabilecek bir balerin arayan yönetmenin ilk tercihi Nina olur. Ancak rolü almak için elinden geleni yapan Nina’nın karşısında güçlü bir rakibi vardır. Nina, Beyaz Kuğu rolü için harikalar yaratsa da genç kadının Siyah Kuğu performansı pek de başarılı değildir. Rakibi Lily ise Siyah Kuğu rolü için iyi bir performans sergiler. Lily ve Nina arasındaki rekabet, çalışmalar boyunca ilginç bir dostluğa dönüşür. Bu süreçte Nina, hayatının mahvolmasına neden olan karanlık tarafıyla yüzleşmeye başlar.

İçerideki Sesler: Truddi Chase’in Yaşamları 

İçerideki Sesler: Truddi Chase’in Yaşamları 

Film gerçek bir öyküye dayanıyor. 92 alteri bulunan Truddi Chase, 2 yaşından 16 yaşında evden kaçana kadar üvey babasının cinsel ve fiziksel istismarına kalıyor. Dissosiyatif kimlik bozukluğunu ‘kendinle, zihninin içindeki seslerle bir konuşma yapıyormuşsun gibi’ şeklinde tarif eden Chase, kendisinden bahsederken ‘ben’ yerine, ‘biz’ zamirini kullanıyor ve alterlerini ‘Askeri birlik/Troops’ olarak adlandırıyor.
Truddi’nin çocukluk döneminde yaşadığı travmatik olaylara kısaca değinen film, daha çok dissosiyatif kimlik bozukluğunun Truddi’nin hayatını nasıl etkilediğini ve onun bu rahatsızlıkla nasıl baş etmeye çalıştığını anlatıyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s