NİHİLİZM -HİÇÇİLİK-

Son zamanlarda toplumlar arasında çok sık gündeme gelmeye başlayan  Nihilizm hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler çokça “Nihilizm ne demek?”, “Nihilizm ne anlama gelir?”, “Nihilizm kurucusu kimlerdir?” gibi sorular merak konusu olmaya başladı.

Kısaca Nihilizm Ne Demek?

İlk önce kelimenin kökenine inmek gerekirse Nihilizm  Latince’de “hiç” anlamına gelen nihil sözcüğünden türetilen bir kavram. Kendi içinde pek çok alt dala ayrılıyor olsa da temel anlamda nihilizm; her şeyin anlamdan ve değerden yoksun olduğunu savunan bir felsefi görüştür. Ve bu görüşü kabul ederek benimseyen kişilere  nihilist denir. Nihilistler, Tanrı’nın varlığını, iradenin özgürlüğünü, bilginin imkanını reddeder. Hatta bu anlamda din adamlarının da ciddi tepkisini çekerler. Ama bu veriler tepkiler büyümesine ve yayılmasına engel olamamıştır. 19 yüz yılların başında Rusya da genç kesim tarafından kabul göremeye başlayan bu felsefi düşünce zaman içinde kitleleri peşinden sürükleyecek kudrete erişmiştir.

Bu felsefi görüş her şeyi reddeder;

Hiçbir doğru, genel-geçer bilginin olmayacağını, olamayacağını savunur. Var olan her şey onlar için şüphelidir ve hatta yok sayabilecek kadar da cesurdur. Toplumsal bilimleri ya da klasik felsefe sistemlerini bütünüyle reddeden nihilizm, maddeci bir tavırla yerleşik toplumsal düzene “baş kaldırmayı” temsil eder.

Devlet, din ya da aile gibi otoritelere karşı çıkar.

Dışarıdan bakıldığında sadece bilimsel doğruları temel aldığı düşünülüyor olsa da aslında bilimin, toplumsal sorunları aşacak güçte olmadığını da savunur bir yandan. Nihilizm, aynı zamanda; metafizik, ahlaki güçleri yok sayan, mevcut değerlere ve düzene karşı çıkan bir görüştür. Her türlü bilgi imkanını şiddetle reddeder ve hatta yok sayar.

Nihilizm Biçimleri:

Siyasal alanında

 • Her türlü siyasal düzeni yadsıyan, toplumun birey üzerinde hiç bir baskısını kabul etmeyen görüş; bu biçimi anarşizm ve salt bireycilikle birleşir.
 • Yeni bir toplum düzeni kurmak isteğiyle eski, yerleşik düzeni bütünüyle yadsıyan görüş.

Kuramsal alanda

 • Ahlak alanında Ahlak kurallarını ve değerlerini tanımayan görüş.
 • Her türlü bilgi olanağını yadsıyan, sorunsal olmayan ve kendisinden kuşkulanılmayan hiçbir şeyin olmadığını öne süren görüş (kuşkucu hiççilik).

Nihilizm kurucusu kimlerdir?

 • Friedrich Nietzsche
 • Ludwig Andreas Feuerbach
 • Henry Thomas Buckle
 • Max Stirner
 • Albert Camus
 • Arthur Schopenhauer
 • Jean-Paul Sartre
 • Herbert Spencer.

Türk nihilist olarak Neyzen Tevfik bilinir.

Nietzsche’nin Nihilizm Anlayışı

Nihilizmin en büyük temsilcisi olarak kabul edilen Friedrich Nietzsche, Schopenhauer’ın nihilist felsefesi ile yola çıkmıştır. Ancak ona göre, nihilizm yanlış ve eksik anlaşılmaktaydı. Nietzsche zamanla nihilizmi yeniden baştan oluşturup terimlendirdi.

Ona göre nihilizmin en eksik yanı, yaşamı olumsuzlamasıydı.

Nietzsche, “yanlış nihilizm”i yaşayanları kitaplarında sıklıkla “pesimistler” olarak tanımladı. Ona göre bu pesimizmin aşılması gerekmektedir.

Ona göre insanlar güçlüler ve zayıflar diye ikiye ayrılırlar. Egemen ahlakı belirleyen şey, bireyin güçlü veya zayıf olması durumudur. Mevcut ahlak sistemini zayıf insanlar oluşturmuştur ve bu ahlak sistemi, köle ahlakıdır. Köle ahlakı insanların zayıflıklarını ön plana çıkaran, yaşam gücünün eksilmesine sebep olan ahlaktır.

Efendi ahlak ise ı güç istenciyle oluşan üstün insan ahlakıdır.

 Üstün insan çağının her türlü kokuşmuş değerlerini reddeden, kendisini aşmış ve yeni değerler oluşturabilme gücüne sahip insandır. Kendi değerini kendisi oluşturabilen insan kendi ahlakını kendi oluşturur. Bu nedenle evrensel ahlak anlayışı olamaz.

Nihilizm Konulu filmleri : Nihilizm Ana Konulu Filmler Makalemden bulabilirsiniz

NİHİLİZM -HİÇÇİLİK-’ için 7 yanıt

 1. Gerçekten çok ilginç ama bu insanlar için hiç bir prensip mi yok hiççilik her şeyi reddedip neyi kabul ediyor ? Bu reddediş yoksa bir isyan veya asilik mi gerçekten merak uyandırdı bende emeğine sağlık

  Beğen

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Evet nihilistler için dünyevi yada manevi hiç bir şeyin anlamı yoktur. Hiç bir şey değerli değildir bir özelliği yoktur. Ama bunu pesimist olarak yapmazlar varlık yoktur doğru yoktur hiç bir şey kesin değildir derler bir nevi agnostizm i de destekleyebilirler.

   Beğen

 2. Nihilizm Sözcüğünü ilk defa Rus Yazar İvan TURGENYEV ”Babalar Ve Oğullar” adlı eserde sözcük olarak kullandı. Daha sonra Rus Siyasetçi ÇERNİŞEVSKİ nin çabalarıyla siyasal bir öğreti haline geldi. Romanda NİHİLİZM in geçti sayfa ise aynen aşağıdaki şekilde yer alıyor.

  (…)
  “Peki, bu Bazarov (Bazarov) neci gerçekte?” diye sordu
  “Bazarov mu neci?” Arkadiy (Arkadi) güldü. “Müsaade eder misin amca söyleyeyim
  onun gerçekte ne olduğunu?”
  “Lütfen yavrum.” “Nihilist.”
  “Ne…?” diye sordu. Nikolay Petroviç (Nikolay Petroviç) kalakaldı. Ucunda küçük bir
  tereyağı parçası bulunan bıçağını, yukarı kaldırmış olan kardeşi kala kaldı.
  “Bir nihilist.” diye tekrarladı Arkadiy. “Bir nihilist.” dedi Nikolay Petroviç. “Latince nihil,
  ‘Hiç’ten gelir bu sözcük sanırım; hiçbir şeyi tanımayan bir… bir adam anlamına değil
  mi?” “Hayır, aynı şey değil” dedi Arkadiy, “Nihilist hiçbir prensibi benimsemeyen adam
  demektir, o prensip ne denli saygı gören bir prensip olursa olsun.”
  “Ee, iyi bir şey mi bu?” diye kesti yeğeninin sözünü.
  “Adamına göre değişir amcacığım. Kimine göre iyidir, kimine göre çok kötü.”
  “Evet. Eskiden Hegelciler vardı, şimdi nihilistler türedi. Göreceğiz bakalım, boşlukta,
  havasız bir boşlukta, varlığınızı nasıl sürdüreceksiniz.” (…)
  Kaynak: Ivan Turgenyev, Babalar ve Oğullar

  Beğen

 3. Nihilizm ile ilgili yukardaki makaleyi okudum. Ama Nihilizm sözcüğünü literatüre kazandıran ve v kelime ya da sözcük olan olan ilk kişi hakkında hiç bilgi göremedim.
  Nihilizm Sözcüğünü ilk defa Rus Yazar İvan TURGENYEV ”Babalar Ve Oğullar” adlı eserde sözcük olarak j kullandı. Daha sonra Rus Siyasetçi ÇERNİŞEVSKİ nin çabalarıyla siyasal bir öğreti haline geldi…

  Beğen

  1. Merhaba bu önemli bilgiyi eklediğiniz için teşekkür ederim. Haklısınız İvan TURGENYEV de yer almalıydı ama bu makalede Nietzsche’nin Nihilizm Anlayışı üzerine ve Nietzsche’nin Nihilizm’i yeniden temellendirmesi üzerine yazmak hedeflendi. Başlardaki tanımlar ise sadece bilmeyenler için bilgilendirici nitelik amacı ile eklendi. İvan TURGENYEV ile ilgili daha detaylı makale yakın zamanda yayında olacak teşekkürler.

   Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s