BİREYSEL SİLAHLANMA

Bireysel silahlanma dünyanın farklı coğrafyalarında gerçekleşen okul katliamları ve bazı topluluklara hedef tanımadan yapılan saldırılar sonrası ülkelerin gündeme gelen bir sorun alanıdır.

Türkiye’ de bu maalesef en çok kadın cinayetleri ile gündeme gelmektedir. Ülkemizde bireysel silahlanma kısıtlamalara maruz kalsa da tamamen yasaktır. Bireysel silahlanmanın önüne geçemeyen bu yetersiz ve caydırıcı olmayan kanunlar nedeni ile ne yazık ki önüne geçemediğimiz kadın cinayetlerinin de önü kesilememektedir. Bu durum ne yazık ki dünyanın diğer ülkelerinde de böyledir. ABD gibi silah sahipliği oranının hayli yüksek, silah üretici ve kullanıcı lobilerinin oldukça güçlü olduğu ülkelerde bir bireysel serbesti olarak savunulan bireysel silahlanma, bunun karşısında olan gruplar tarafından önemli bir asayiş sorunu olarak görülmektedir. Dünya sathında dolaşım hâlinde bulunan silahların yüzde 74’ünün sivillere ait olduğu verisi, sivillerin elinde ordulardan daha fazla silah olduğunu göstermektedir.

Türkiye’de bireysel silahlanma konusunda faaliyet gösteren Umut Vakfının çalışmalarına göre Türkiye 178 ülke arasında silahlanma konusunda 14. sırada yer almaktadır.

İçişleri Bakanlığı’na göre de 2014-2019 yıllarında 188 bin 425 olayda ateşli silah kullanıldı.

2019 verilerine göre ise Türkiye’de bulunan 25 milyon silahın %85’i ruhsatsız olarak kullanılmakta.

Bir nesil şiddetten arındırılmalı

Bir nesil televizyon ve internete adapte olarak büyüyor, ve bu sanal ortamda rol modelleri ebeveynleri değil maalesef dizi karakterleri oluyor. Ne yazık ki bu karakterin hepsi şiddeti normal ve silahlanmayı meşru gösteriyor. Özellikle 15 Temmuz’dan sonra silah edinme oranında artış olduğunu bilinmektedir.Bireylsel silahlanma gün geçtikçe çoğalmaktadır. Böylelikle bir nesilin hem rol modelleri şiddet yanlısı hemde silah erişilebilir bir kaynak olmaktadır. Bunun değişmesi için gerekli çözüm süreci başlatılıp bir nesilin şiddeten arındırılması şarttır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s