Freud Yanılıyordu

Freud yanılıyordu

Freud sadece bir konuda yanılıyordu.
O da şuydu ;
“Kalbiyle bağlantısını kaybetmiş insana tecrübeli denir”
Tecrübe kalp, hayal kırıklıkları ve güven zedelenmesinden geçiyor olabilir fakat tamamen duyguları öldürüp öyle bir yaşam sürmek neredeyse imkansızdır.
Denedim biliyorum duygularımı gömmeye bir daha kimseye güvenmemeye ve tekrar sevmemeye yemin etmiştim.Ve kendim adına edip, bozduğum ilk ve son yemin değildi bu.

Güvenme istediği, birine ait olma istediği insanda sürekli bulunacak ve asla kaybedilmeyecek bir his. İstediğiniz kadar kendinizi manipüle edip hissettiklerinizin tam tersini söyleyerek, söylediklerinizi hissetmeye çalışın. Bunun sonucu bir hüsrandır.

Her duygu kabul edilmeyi ister. Ki bunların en başında acı ve kabullenmek vardır. İnsanın kendini bildiği süreçten sonra başlayan acıyı kabullememesinden dolayı derinlerde bir yerde biriken acı en sonunda bir noktada patlak verir. Bu olayların bütününe belki tecrübe denilebilir ama bu kalp ile bağlantıyı kesemez.

Sadece mantık yoluyla izlediğin yolda da hüsrana uğramak vardır bu kaçınılmaz bir sondur. Yangından kaçarak yangını söndürmez, duygularından kaçarak duygularını öldüremez insan. Kalıp tam ortasında söndürmekten başka bir yol yoktur. Ne kadar kaçarsan o kadar büyüyerek peşinden gelen anılar en sonunda bir köşeye sıkıştırır ruhunu.

Kısacası sonuç hep aynı duygularınla davransan mantığın, mantığın ile davransan duyguların senden hesap sorucak ve o bağını kopardığın kalbin bir gün muhakkak tekrar acı dolucak

Freud Yanılıyordu’ için 6 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s