ODİNİZM – WOTANİZM

Odinizm diğer adıyla Wotanizm Nors ilahlarını onurlandırma odaklı Cermenik neopaganizmin bir türüdür.

İskandinavya toplumunun Hristiyanlık öncesi inançlarıdır. Birçok Odinist sert politeisttir ve onlar tanrı ile tanrıçaların farklı kişilikleri ile gerçek olduğuna inanır. Odonizm’i anlamak için Neopaganizm’i iyi anlamak gerekir. Günümüzde odinizm’i devam ettiren en etkili inanç Neopaganizmdir.

Neopaganizm

Neopaganizm modern çağ öncesi Avrupa‘daki pagan inanışları başta olmak üzere tarihi pagan inanışlarının devamı olduğunu ya da bu inanışlardan türediklerini iddia eden çağdaş dini hareketlerdendir.

Kadim Paganizmin devamı niteliğinde olan “Neopaganizm”, pagan inanışlarını devam ettiren inançlara denilir. Kuzey Amerika ve Avrupa’da çıkan birçok din de bu inancın esintilerini görmek mümkündür.

Neopaganizm İnançlar

Sistemleştirilen öğretiler farklı isimler alıp, birer din oluşturmaktadır. Genel olarak çağdaş paganlar birçok tanrı ve tanrıçanın varlığına inanır. Ayrıca çok sayıda ‘daha alt seviyede’ varlıklara da inanırlar. Bazıları bir yüce varlık’a inansa da ona insani nitelikler yüklemez. Bu yüce varlık Zeus, Jüpiter veya İslam öncesi çok tanrılı Arap dinlerindeki gibi bir tanrıdansa, Tao veya güç gibi kavramlara daha yakındır. Neopaganlar kadınların ve erkeklerin eşit derecede kutsal olduklarına inanır. Tanrıları ve tanrıçaları arasında da cinsiyete dayalı bir ayrım yoktur. Neopaganlar, günümüz dünyasındaki aşırı maskülen kültürü dengelemek için feminen enerjilere daha fazla önem verilmesi gerektiğini düşünüp, sadece tanrıçalara tapar.

Neopaganizm de Doğanın Önemi

Doğaya duydukları saygı ve besledikleri hayranlık nedeniyle Modern Paganlar çevre dostu olma eğilimindedirler. Çevreye verebilecekleri zararı en aza indirecek bir yaşam biçimi benimserler

Günümüzde Pagan Olmak Ne Anlama Gelir?

Modern Pagan gelenekleri son derece çeşitlidir, seçmecilerden (yani yeni bir şey yaratmak için eski din ve uygulamalardan unsurlar alanlardan) tutun da yeniden-inşacılara (yani eski bir dini ayin aracılığıyla içtenlikle diriltenlere) kadar. En çok bilinen bazı Paganistik gelenekler Wicca (Kelt paganizminden, geleneksel büyü uygulamalarından ve Thelema törenlerinden unsurlar alır)

Wicca Büyüleri

Wicca büyüleri paganların en bilindik ayinlerindendir. Baş rahibe veya baş rahip eşliğinde toplu olarak yapılan bu büyü ayinlerinde birçok husus vardır.

Wicca büyüleri doğadan gelen güç aracılığı ile yapılmaktadır. Bu anlamda son derece etkili olduğunu ifade edebiliriz. Wicca büyüsü, tarihte de adından çok sık söz ettiren önemli tılsımlar arasında yer alıyor. Eşsiz bir güç sunan Wicca büyüsü, aynı zamanda başkalarının üzerinde de gücünüzü kullanma etkisi vermektedir. Wicca büyüleri ile alakalı karar verme aşaması çok zordur. Bu anlamda Medyum Hocalar sorumluluk almak istemeyebilir. Aynı zamanda her medyum hoca tarafından yapılamayabilir. Wicca büyüleri yaptığınız zaman direkt olarak etkisi göstermeye başlar. Kişi ne yaparsa yapsın, yaptığı her şey ona 3 katı olarak geri döner.

ODİNİZM – WOTANİZM’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s