Sosyoloji

Sosyoloji veya toplumbilimi insan ve toplum ile ilgili araştırmalar yapan bilimdir. Araştırmalar sokakta karşılaşan farklı bireyler arasındaki ilişkilerden küresel sosyal işleyişlere kadar geniş bir alana yayılmıştır. Sociology kelimesi, Yunanca “bilim” anlamına gelen “logy” eki ve Latince’de, genel anlamda insanı işaret eden, üye, arkadaş veya dost anlamındaki, “socius” kelimesinden gelen “socio-” kökünden oluşur. Toplumsal sınıflaşma eşitsizliği ve sınıfsal yapıları, politik toplum bilimi hükûmet ve yasaları, ırk toplum bilimi ve cinsiyet toplum bilimi ırk ve cinslerin eşitsizliği kadar ırk ve cinsiyetlerin toplumsal yapılarını demografi nüfusun miktar ve türündeki değişimleri inceler.

Sosyolojinin özellikleri

  • Bireysel sorunlarla değil toplumsal sorunlarla ilgilenir
  • Sosyoloji bilimi evrensel kural ve tanımlar yapmaz
  • Sosyoloji bilimi sistemli ve düzenli bilgiden oluşur
  • Sosyoloji bilimi pozitif bir bilimdir
  • Sosyoloji bilimi toplumları genel kural ve tanımlar eşiğinde ayırarak incelemez.
  • Sosyoloji bilimi olması gerekeni değil olanı inceler
  • Sosyoloji diğer bilim dallarıyla dayanışma içinde hareket eder
  • Sosyoloji bilimi olaylar arasında neden-sonuç ilişkisi kurarak genellemelere ulaşır
  • Sosyoloji, toplumsal eşitsizliği, sınıfsal yapıları, demografik yapıdaki değişimleri, politik toplum yasalarını ve hükümetin işleyişini, ırk ve cinsiyet toplum bilimini inceleyen bir bilim dalıdır. Birçok bilimci farklı araştırmalarda bulunarak bu bilime katkıda bulunmuştur. Bu bulgular, aynı zamanda yöneticilerin toplumu yönetmesinde yürütecekleri politikayı belirlemede, yasa yapıcılara, iş sahiplerine yardımcı olur.
  • Sosyoloji, olması gerekeni değil olanı inceler.

Araştırma yöntemleri

Nicel araştırmalarda nesnellik ön plandadır. Tek bir doğru sonuç olduğu varsayılmaktadır. Nicel araştırmalarda tek olan bu doğru sonuca ulaşmak için anketler, testler ve ölçeklerden yararlanılarak veriler toplanmaktadır. Yani sayısal veriler sayesinde sonuca ulaşılmaktadır. Birey gerçekliğin dışında tutulmaktadır. Nicel araştırmalarda varsayımlar yapılır. Toplanmış olan sayısal veriler ile genellemelere ulaşılmaktadır.[3]

Nitel araştırmalarda nesnellikten çok öznellik ön plandadır. Nitel araştırmalarda nesnellik şart değildir. Araştırmalar olayların daha çok “Niçin?” ve “Nasıl?” olduğu ile ilgilenmektedir. Sayısal veriler nitel araştırmalar için büyük önem taşımamaktadır. Nitel araştırmalarda gerçeklik bireyin dışında tutulmamaktadır. Nitel araştırma modelinde betimlemeler ve yorumlamalara yer verilmektedir. Dolayısıyla birden çok doğru kabul edilebilir. Tek bir doğru sonuç belirlemek amaç değildir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s