ŞİNTOİZM

Şintoizm Japonya’nın yerli, Japonların millî dinidir. Eskiden Japonya’nın resmî diniydi. Sadece Japonya’da ibadetlere katılan 119 milyon kişi vardır. Şinto inancında ibadet edilen ruhlara (tanrılara) “kami” denir.

Bu terim hayat için önemli olan rüzgâr, yağmur, ağaç, dağ, ırmak ve bereket gibi anlayış ve şeylerin şeklini alan kutsal ruhlar olarak tercüme edilebilir. Her kaminin kendine has bir karakteri olduğuna inanılır ve doğadaki her türlü olay kamilerin içinde bulundukları ruh hâllerine göre yorumlanır.

Şinto kelimesi iki kanjinin birleştirilmesinden oluşturulmuştur: “” şin/kami (yani “tanrılar” veya “ruhlar”) ve “” tō/michi (yani “yol”). Yani terim, “tanrıların yolu” (Kami no Michi) anlamına gelir.

Şintoizm’in bir kurucusu ve peygamberi olmadığı gibi klasik anlamıyla bir kutsal metni ve dinî kodeksi de yoktur.

 Japon geleneğine ve aileye saygı gösterme üzerine kurulu bir dinî öğreti veya hayat biçimidir. Şintoizm, aynı zamanda ilkel bir tabiatçılık anlayışından beslenen ve tabiatla insan arasında mevcut, görünen ve görünmeyen her türlü ilişkiye önem atfeden güçlü bir ahlâk sistemi geliştirmiştir. Konfüçyüsçü sosyal ahlâkın da etkisiyle Ortaçağ’dan itibaren günümüz Şintoizm’inin temelini oluşturmuştur.

Dinî bir sistem biçiminde Şintoizm’in ortaya çıkışı Japon tarihinde Yoyoi adıyla bilinen döneme dayanır.

Bu dönem de yazının Çin ve Kore yoluyla Japonya’ya girmesiyle Şinto metinleri kayda geçirilmiş, bu durum merkezî bir Şinto sisteminin gelişmesine imkân hazırlamıştır. Budizm’e karşı Şintoist çevrelerde oluşan tepki Şintoizm’in standart hale getirilmesiyle sonuçlanmıştır. Bu arada Ise’de bulunan Şinto tapınağı merkezî bir tapınak statüsüne ulaşmıştır.

Aynı yüzyıllarda Japonya’ya giren bir başka yabancı öğreti olan Konfüçyüsçülük de Şintoistler tarafından benzer tepkiyle karşılanmıştır. Bununla birlikte hem Budizm’in hem Konfüçyüsçülüğün şehirli entelektüel ve bürokrat kesimlerinde yükselişi önlenememiştir.

Şintoizm modern yapısını büyük oranda 1600-1868 yılları arasını kapsayan Yedo döneminde kazanmıştır. Bu dönem için belirleyici olan en önemli değişimler Şintoizm’in millî bir din olarak algılanması ve devlet dini biçimine dönüştürülmesi, Budist ve Konfüçyüsçü etkilerden arındırma çabasına girilmesi ve birbirinden farklı Şinto gruplarının ortaya çıkması şeklinde özetlenebilir.

Şintoizm Tarihi, Özellikleri ve Kurucusu Hakkında Bilgi

Bu dine mensup kişiler Torri adını veren tapınaklarda ibadet eder. Ayna, en önemli sembollerinin başında gelir. Bununla birlikte ”Katana” adı verilen ulusal kılıçlar da bu dinin simgeleri arasında yer alır. en eski kaynakları olan ”Kojiki” kitabı gelir. Toplam üç bölümden oluşan kitapta Antik Japonya’ya ait çeşitli efsaneler ve mitolojik hikayeler bulunur.

”Nihongi” adlı kitap da bu dine mensup kişiler tarafından kutsal kabul edilmektedir. 720 yılında yazılmış olan metinde, mitolojik öyküler dışında bir devlet yöneticisinde bulunması gereken nitelikler de sıralanıyor.

Günümüzde Şintoizm

Günümüzde Şintoizm Milli bir din olması nedeniyle jopanlar arasında yaygındır. Japonya başta olmak üzere japonların yaşadığı diğer ülkelerde de yayılma imkanı bulmuştur

Şintonistlerin sayısı YÜZ MİLYON’un üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s