TÜRKİYE’DE GÖNÜLLÜ OLMANIZ GEREKEN 5 SİVİL TOPLUM KURULUŞU

Resmi kurumların dışında kalan ve bunlardan bağımsız olarak çalışan. Politik, sosyal, kültürel, hukuki ve çevresel amaçları doğrultusunda, ikna ve eylemlerle çalışan , üyelerini ve çalışanlarını gönüllülük usulüyle alan, kar amacı gütmeyen ve gelirlerini bağışlar veya üyelik ödemeleriyle, yapılan etkinliklerden sağlayan kuruluşlardır.Peki hangilerine gönüllü olmalıyız ?

Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı

Mor Çatı, kadınlara karşı şiddetin önlenmesi için çalışmalar yapan, aile içi şiddete uğramış kadınlara psikolojik ve hukuki anlamda destek veren ve genel konsept içerisinde kadın haklarını savunan sivil toplum örgütüdür. Atölye çalışmalarına katılıp bilinçlendirme seanslarında yer alabileceğiniz gibi örgüt içi iletişim safhalarında yer alabilir yahut profesyonel anlamda mesleğiniz elveriyorsa şiddet gören kadınlara psikolojik destekte bulunabilir ya da hukuki süreçte destekte bulunabilirsiniz.

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

Atatürk ilke ve devrimlerini korumak, geliştirmek, çağdaş eğitim yoluyla çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşmak amacını güden Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, ülkenin “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkması” ülküsü için bilgi, beceri ve deneyim birikimiyle, gönüllü çalışan bir sivil toplum örgütüdür.

TOHUM OTİZM VAKFI

Gönüllülerimiz ile Gönüllü Gelişim Programı kapsamında iş birliği yapabileceğimiz alanlar 3 program başlığında toplanan projelerden oluşmaktadır:

  • VAKIF DESTEK PROGRAMI

Gönüllünün vakıf ofisimizde yürüyen işlere verdiği destekleri içeren projelerin yer aldığı programdır.

  • Tohum Mutfağı Projesi:

Gönüllü adayı vakıf ofisine yer alan ofis içi ve ofis dışı işlere destek sağlar.

Ofis içi işler: Veri girişi, araştırma, çeviri, raporlama, paketleme vb. işler.

Ofis dışı işler: Kaynak geliştirme etkinlikleri, proje etkinlikleri/eğitimleri, stant çalışmaları vb. işleri, uzaktan destek verilebilecek işler; çeviriler, araştırmalar, raporlamalar vb. işler.

  • Kaynak Yaratıyoruz Projesi:

Gönüllü adayı, Tohum Otizm Vakfı faaliyetleri için gelir getirici etkinliklerde kurumsal bir ekiple ya da bireysel olarak katılır ve bu alanda projeler üretir.

Gelir getirici aktiviteler: Bağış koşuları, yüzme yarışları, vb. gibi aktiviteler.

  • OKUL DESTEK PROGRAMI

Gönüllü adayının, otizmli bireylerin aileleriyle birlikte etkinlikler gerçekleştirerek, onlara psiko-sosyal destek sağladığı ve otizmli bireylerin sosyal iletişim ve etkileşim becerilerinin artmasına katkı sunan projelerden oluşan bir gelişim programıdır. Programa, gönüllü adayları kurumsal bir ekiple ya da bireysel olarak katılarak projeler üretebilmektedir.

-Okul Destek Programında yer alan projeler hazırlık aşamasındadır, tamamlandığında gönüllü adayları ile projeler ve içerikleri paylaşılacaktır.

  • SAVUNUCULUK VE FARKINDALIK PROGRAMI

Gönüllünün Tohum Otizm Vakfı’nın hedefleri doğrultusunda otizmli bireylerin ekonomik, sosyal ve kültürel hayata tam katılımlarının sağlanması amacıyla savunuculuk ve toplumsal alanda otizmin bilinirliğini sağlamak ve etkili bir kamuoyunun yaratılması için farkındalık çalışmaları yürütmesini içeren bir programdır.

  • Üniversitelerde Farkındalık Projesi:

Üniversite öğrencisi olan gönüllü adaylarının, kendi üniversitelerinde ekipler halinde otizmin bilinirliğine katkı sunan, otizmli bireylerin haklarının savunuculuğu yapan ve sosyal hayata katılımlarını destekleyen projeler için aktiviteler üretmesini amaçlayan projelerdir.

Farkındalık aktiviteleri: Engellilik, otizm, eğitim ve çocuk gibi tematik alanlardaki önemli günlerde veya yılında herhangi bir zamanında otizmin bilinirliğine katkı sağlayan aktiviteleri kapsamaktadır.

Greenpeace Türkiye

Greenpeace, çevreyi korumak ve barışı desteklemek için faaliyet gösteren bağımsız küresel bir örgüttür. 40’tan fazla ülkede şubesi bulunmakla beraber Türkiye’de de temsilciliği vardır. Greenpeace Akdeniz adıyla da anılmaktadır. Yeşili korumak ve nükleere karşı savaşmak onların temel amacı. ‘’Narin dünyamız korunmayı hakediyor. Dünyanın çözümlere ihtiyacı var. Değişime ihtiyacı var. Eyleme ihtiyacı var. Sana ihtiyacı var.’’ diyen Greenpeace de çevre dostu gönüllülerini arıyor! Özellikle de yurtdışı bağlantıları olan böylesi bir örgütün bir parçası olmak elbette ayrıcalık!

Lösemili Çocuklar Vakfı(LÖSEV)

1998 yılında kurulan LÖSEV, lösemili çocuklara destek ve yardımda bulunan bir vakıftır. İstanbul, İzmir, Eskişehir, Bursa ve Antalya’da şubeleri bulunur. Vakfın bünyesinde 20.000 civarında lösemili çocuk bulunmaktadır. Üyelik aidatı 20 TL olup ofislerin bulunduğu şehirlerde yaşıyorsanız bu ofislere gelip gönüllü olabilirsiniz! Kurumunuzun ya da üniversitenizin temsilcisi olabilir yahut organizasyanlarda görev alıp tercümanlık ya da öğretmenlik desteği verebilirsiniz. Aynı şekilde geleneksel olarak düzenlenen Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında etkinliklere katılabilir, yurt dışı temsilciliklerine yapılan gezilere katılabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s