MAHKUMLARIN CEZAEVİNDEKİ PSİKOLOJİSİ

Cezaevin de bulunmak ne kadar bir suçun sonucu olmuş olsa da içeride bulunan her bir bireyin pişmanlık hakkı vardır. Pişman olmasa dahi sürekli kapalı bir alanda kalmanın vermiş olduğu psikolojik bunalım, buhran her bireyde neredeyse gözükmektedir. Peki işlediği ya da işlemediği ama üstüne kalan bir suçtan dolayı hüküm giymiş bireylerin ceza evindeki psikolojisi nasıl? Hüküm giymiş kişiler neler hissediyor?  Psikolojik desteği nasıl ve yeterli alabiliyor mu?

Dergi Park’ın yaptığı bir araştırmada hükümlülere yöneltilen sorulardan biri de

‘‘Cezaevine girdiğiniz an ne tür duygular yaşadınız? Olmuştur.

‘‘Cezaevine girdiğiniz an ne tür duygular yaşadınız?” Sorusuna verilen Cevaplardan birkaçı şöyledir:

 • Başta yalnızlık duygusu daha sonra ise; şok ve öfke yaşadım. Pişmanlık duydum…
 • Çok değişik oldum. Üzerimde bir leke var ve ben kendimi suçlu hissettim. Arkadaşıma yardım ettiğim için pişmanlık duydum
 • Gün boyunca karakolda kaldım. Yoğun bir sessizliğim vardı. Polislerle bile hiç konuşmadım. Buraya geldiğimde hiçbir şeyin farkında değildim ve polis karakolundan sonra burası bana cennet gibi geldi. Yani ne güzelmiş, yaşayacağım yer artık burasıymış dedim.
 • Burada ya bir kitabın olacak ya da sana geçmiş olsun diyebileceğin bir arkadaşın. Bir yemeğin bir ekmeğin olacak en azından. Ama zamanla özlemler başlıyor. İçerde arkadaş edinemeyeceğini öğreniyorsun. İçeri girdikten 1-2 ay sonra şok yaşadım. Kendime öfke duydum ve hala duyuyorum. Suçluluk duyuyorum. Çok pişmanım. Keşke dışarıda olsaydım ve bu acıları dışarıda çekseydim.

Cezaevi Psikologlarının Görev ve Çalışma Standartları

 • Görüşme sonucunda elde edilen bilgileri Hükümlü-Tutuklu Tanıma Formuna kaydeder. Bu bilgiler Oda Seçici Heyette hükümlü-tutuklunun yerleştirileceği odanın belirlenmesi çalışmasında kullanılır.
 • İkinci görüşmeden sonra başlayan psikolojik hizmetler sürecinde; hükümlü-tutuklunun psiko-sosyal sorunlarının değerlendirilmesini ve giderilmesi amacına yönelik olarak bireysel yada grup görüşmeleri yapar.
 • Her hükümlü-tutuklu için dosya açar ve bu dosyalarda “hükümlütutuklu tanıma formu” ve yapılan görüşmelerin kayıtlarını muhafaza eder.
 • İşyurdu iş alanında çalışmak konusunda hükümlü-tutukluyla kişilik yapısına, bilgi ve yeteneklerine ,benlik tasarımına en uygun düşen iş veya meslek kolunu tespit eder. Önerilerini idareye sunar. Sosyal hizmet uzmanı ile bilgi alışverişinde bulunur.
 • Eşcinseller ve diğer cinsel yönelim farklılığı kişilerin genel durumları değerlendirilerek, uzman görüşleri alınır uygun yerlerde barınmaları sağlanarak takipleri yapılır.

Dergi Park’ın yine aynı çalışmasında psikolojik görüşmelere katılan mahkumlara ‘‘Ceza evinde yattığınız süre içerisinde psikolojik yardım aldınız mı?’’  sorusu sorulmuş, ve  ‘‘Ceza evinde yattığınız süre içerisinde psikolojik yardım aldınız mı?’’ sorusuna verdikleri cevaplar şu şekilde olmuştur:

 • Cezaevinde bulunduğum süre içerisinde evet psikolojik yardım aldım. Almaya da devam ediyorum. Cezaevinde bulunduğum süre içerisinde de kendime bir zarar vermedim. Zarar vermeyi de düşünmedim.
 • Cezaevinde olduğum süre içerisinde psikolojik olarak bir yardım almadım. Almayı da düşünmedim. Kendime zarar vermek aklımdan geçti. Sonuçta kapıdan içeri girdim ki o kapının gerisini de biliyorum ki unuttum sayılır. Burası çok farklı bir şey. Hiçbir özgürlün yok. Hiçbir aktiviten yok. Ailenden uzaksın. Ama hani böyle şeyler düşünülüyor.

Son Söz

Yürütülen çalışmaların ne kadar yeterli olduğu ve gerçekten adil bir yargı sisteminin dünya üzerinde var olup olmadığı tartışma konusu olarak hala daha devam ediyor olsa da elden sadece daha suçsuz ve daha iyi bir yargı temenni etmekten öteye bir şey gelmiyor.

Kaynak : Dergipark

MAHKUMLARIN CEZAEVİNDEKİ PSİKOLOJİSİ’ için 2 yanıt

 1. Hiç kimse artık masum değil ve hiç kimse artık suçlu değil Dünya öyle bir yer olduğu tüm kötülükler ne yazık ki kolektif bir düşünce, davranış ya da dönüşümün ürünü ya da bana öyle geliyor ve benim düşüncem öyle bilemiyorum. Dikkatimi çok çekti gerçekten çok hızlı güzel ve önemli içerikler üretiyorsunuz sizi tebrik ederim bu büyük başarı

  Liked by 1 kişi

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s