EN İYİ 10 DRAM FİLMİ

Bazı filmler vardır ki tekrar tekrar izlense bile izlemekten asla bıkmayız, ama bazıları içerdiği dramdan dolayı bir kere izleseniz bile unutamıyacağınız bir yer edinebiliyor.

En duygusal, en dram yüklü filmler bu listede.

ÇINAR

ÇINAR FİLM ÖZETİ

Çınar, engelli bir gencin yaşam mücadelesini konu ediyor. Mustafa, eşi Suna ve engelli oğlu Rıza ile birlikte Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yaşamaktadır. 30’lu yaşların ortasındaki Mustafa, ailesini makam şoförlüğü yaparak geçindirir. Mustafa’nın en büyük hayali oğlu Rıza’nın diğer çocuklar gibi koşup oynadığını görebilmektir. Oğlunu ameliyat ettirebilmek için canla başla çalışan Mustafa, sevmediği işinde patronu ne derse yapmak zorunda kalır. O, at üzerinde kasabaya işe giderken, eşi Suna da oğlu ile ilgilenmektedir. Engelli oğlunun eğitim alması için elinden geleni yapan Suna, oğlunu sırtında okula götürüp getirir. Kendi yaşam koşullarının zorluğu bir yana bölgenin zorlu yaşam şartları ile de mücadele eden ailenin yaşadıklarına odaklanılan filmin yönetmen koltuğunda Mustafa Karadeniz oturuyor. Evlerinde dört duvar arasında mahsur kalan engelli gençleri yüreklendirmeyi, onların inandıkları zaman neler başarabileceklerini gözler önüne sermeyi amaçlayan filmde Rıza karakterine Yunus Emre Çelik hayat veriyor. Filmin oyuncu kadrosunda Sezgin Cengiz, Şilan Düzdaban, Mert Aygün ve Halil Demir gibi isimler yer alıyor.

HUGO

HUGO FİLM ÖZETİ

Hugo, 1930’ların Paris’inde bir tren istasyonunun duvarlarında yaşayan öksüz bir çocuktur. Tren istasyonu saatlerini çalışır halde tutmak için koyduğu babasından ve amcasından saatleri ve diğer aletleri tamir etmeyi öğrendi. Onu ölü babasına bağlayan tek şey, özel bir anahtar olmadan çalışmayan bir otomattır (mekanik adam). Hugo’nun, içerdiğine inandığı sırrı çözmek için anahtarı bulması gerekiyor. Maceralarında, tren istasyonunda çalışan bir esnaf olan George Melies ve macera arayan tanrı-kızı ile tanışır. Hugo, babasıyla ve otomatla şaşırtıcı bir bağları olduğunu keşfeder ve bunun, yaşlı adamın geçmişiyle ilgili içine gömdüğü bazı anıların kilidini açtığını keşfeder.

ERKEKLER AĞLAMAZ

ERKEKLER AĞLAMAZ FİLM ÖZETİ

Gerçek olaylara göre. Brandon Teena, küçük bir Nebraska kasabasının popüler yeni adamı. Erkeklerle takılıyor, içki içiyor, küfrediyor ve tampon sörfü yapıyor ve hiç bu kadar duyarlı ve düşünceli bir gençle tanışmamış genç kadınları büyülüyor. Hayat Brandon için güzel, artık adamlardan biri ve memleket güzeli Lana ile çıkıyor; ancak önemli bir ayrıntıdan bahsetmeyi unutmuştur. GTA ve diğer çeşitli suçlar için başka bir kasabada istenmesi değil, ama Brandon Teena aslında Teena Brandon adında bir kadın olarak doğmuş. En yakın arkadaşları bu keşfi yapınca Brandon’ın hayatı paramparça olur.

GUKUK KUŞU

GUGUK KUŞU FİLM ÖZETİ

McMurphy’nin suç geçmişi vardır ve bir kez daha başını belaya soktu ve mahkeme tarafından mahkum edildi. McMurphy, hapishanedeki iş görevlerinden kaçmak için deliliğini savunur ve zihinsel dengesizler için bir koğuşa gönderilir. Burada McMurphy, diğer mahkumların kusurları sayesinde üstünlük ve güç kazanan baskıcı Hemşire Ratched’ın kötüye kullanılmasına ve aşağılanmasına hem katlanıyor hem de tanık oluyor. McMurphy ve diğer mahkumlar, acımasız Hemşire’ye karşı asi bir duruş sergilemek için bir araya gelir.

THE READER

THE READER FİLM ÖZETİ

OKUYUCU, savaş sonrası Almanya’da, genç Michael Berg’in hastalanması ve kendisinin iki katı yaşında bir yabancı olan Hanna’nın eve yardım etmesiyle açılır. Michael kızıl hastalığından kurtulur ve ona teşekkür etmesi için Hanna’yı arar. İkili, tutkulu ama gizli bir ilişkiye hızla çekilir. Michael, Hanna’nın okumayı sevdiğini ve fiziksel ilişkilerinin derinleştiğini keşfeder. Hanna, Michael ona “The Odyssey”, “Huck Finn” ve “The Lady with the Little Dog” dan okurken büyülenir. Yoğun bağlarına rağmen, Hanna bir gün gizemli bir şekilde ortadan kaybolur ve Michael’ın kafası karışır ve kalbi kırılır. Sekiz yıl sonra, Michael, Nazi savaş suçu mahkemelerini gözlemleyen bir hukuk öğrencisiyken, Hanna’yı hayatına geri döndürdüğünde şaşkına dönüyor – bu kez mahkeme salonunda sanık olarak. Hanna’nın geçmişi ortaya çıktıkça, Michael, ikisinin de hayatını etkileyecek derin bir sırrı ortaya çıkarır. OKUYUCU, bir neslin diğerinin suçlarıyla nasıl hesaplaştığı hakkında gerçek ve uzlaşma hakkında bir hikaye.

GİZEMLİ NEHİR

GİZEMLİ NEHİR FİLM ÖZETİ

1975 yazında, Boston’da bir mahallede üç çocuk, Dave Boyle ve iki arkadaşı Jimmy Markum ve Sean Devine, Dave iki adam tarafından kaçırılıp birkaç gün cinsel istismara uğradığında kaldırımda oynuyorlar. Sonunda Dave, yetişkinlik dönemi boyunca travma geçirerek kaçar. Jimmy eski bir mahkumdur ve kızı Katie’nin ölü bulunduğu üç çocuk babasıdır ve Dave bir numaralı şüpheli olur. Sean, Katie’nin cinayetini araştıran bir cinayet dedektifi olup, Katie’nin cinayetiyle ilgili daha fazla şey ortaya çıktıkça kendini geçmiş ve şimdiki şeytanlarla karşı karşıya bulur. Katie’nin bir erkek arkadaşı olduğunu öğrenen balistik daha sonra babaya ait bir silah ortaya çıkarır ve bu da erkek arkadaşını şüpheli olarak gösterir. Sean, Katie’yi kimin öldürdüğünü öğrenecek mi? Jimmy soruşturmayı geçecek mi? Dave kaçırıldığında gerçekte ne olduğunu öğrenebilecek mi?

BİR RÜYA İÇİN AĞIT

BİR RÜYA İÇİN AĞIT FİLM ÖZETİ

Sara Goldfarb (Ellen Burstyn), küçük bir apartman dairesinde yaşayan emekli bir dul. Zamanının çoğunu televizyon izleyerek geçiriyor, özellikle de belirli bir kendi kendine yardım programı. O gösteriye konuk olarak mevcut donuk varoluşunun üzerine çıkma hayalleri var. Oğlu Harry (Jared Leto) bir keş ama arkadaşı Tyrone (Marlon Wayans) ile birlikte uyuşturucu satıcısı olarak onu büyütme vizyonu var. Harry’nin kız arkadaşı Marion (Jennifer Connelly) moda tasarımcısı veya sanatçı olabilir, ancak Harry’nin uyuşturucu merkezli dünyasında sürüklenir. Bu arada Sara da kendine özgü bir bağımlılık geliştirdi. Umutsuzca kilo vermek istiyor ve bu yüzden hapları, bağımlılık yapıcı ve zihinsel durumuna zararlı olan hapları içeren yoğun bir kursa devam ediyor.

MİLYONLUK BEBEK

MİLYONLUK BEBEK FİLM ÖZETİ

En iyi, hevesli boksör Maggie Fitzgerald’dan (Hilary Swank) bir şeyler öğrenmek isteyen, Frankie Dunn’dan (Clint Eastwood) onu eğitmesini ister. Başlangıçta, bir kızı eğitmekle hiç ilgisi olmadığını söylemeyi açıkça reddediyor. Frankie, tek kızına yabancılaşan ve çok az arkadaşı olan yalnız bir yaşam sürmektedir. Maggie sınırlarda serttir, ancak ringde çok fazla cesaret gösterir ve sonunda rahatlar. Maggie, her zaman kanatları altında olmasını hayal ettiği bir boksör olduğunu kanıtlamakla kalmaz, aynı zamanda hayatındaki büyük boşluğu dolduran bir arkadaştır. Maggie’nin kariyeri fırlar, ancak ringdeki bir kaza, onu Frankie’den son bir iyilik istemeye yönlendirir.

GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE

GEÇMİŞİN GÖLGESİNDE FİLM ÖZETİ

Vian hapisten yeni çıkmış eski bir boksördür. Eski defterleri kapatıp yepyeni bir sayfa açmak ister. Ancak kirli geçmişi peşini bırakmayacaktır…

FENCES

FENCES FİLM ÖZETİ

Troy Maxson, 1950’lerde Pittsburgh’da bir temizlik işçisi olarak geçimini sağlıyor. Maxson bir zamanlar profesyonel bir beyzbol oyuncusu olmayı hayal ediyordu, ancak büyük ligler siyah sporcuları kabul etmeye başladığında çok yaşlı kabul edildi. Kaçırdığı fırsattan ötürü acı çeken Troy, oğlunun bir üniversite futbolcusu ile tanışma şansını çökerttiğinde ailesinde daha fazla gerilim yaratır.

EN İYİ 10 DRAM FİLMİ’ için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s