TOTALİTARİZM

Totalitarizm, tüm yetkilerin merkezîleştirildiği, devlete mutlak itaat beklenen, diktatörlükvari yönetime verilen isimdir. Sözcük sıfat halinde totaliter olarak kullanılır.

Totalitarizmde bireysel özgürlüklere izin verilmez ve bireyin yaşamının tüm alanları devlet kontrolüne bırakılır. Türkçeye Fransızca’dan geçen sözcüğün kökeni Latince “totus” (tüm, bütün) sözcüğüdür.İtalyan diktatör Benito Mussolini”devlet içindeki herkes, devlet dışındaki hiçbir kimse, devlete karşı olan hiçbir kimse” şeklinde açıklamıştır.

İLK MUSSOLİNİ KULLANDI


İlk olarak Mussolini tarafından kullanılmıştır. Mussolini, I. Dünya Savaşı’ndan sonra etkili olan merkezi otoriteye karşı yıkıcı güçler yüzünden savunmasız kalmış bir ulusun birliğini ve ulus aracılığıyla da devlette cisimleşen tarihi bir topluluk kimliğini hedefliyordu. Faşizm, devletin birey üzerindeki üstünlüğünü ve bu devletin gücünün sınırsız biçimde yayılmasını öngörür.

Totaliter sistemlerin diğer rejimlerle farkı tanımlanmaya çalışılmıştır. Bütün totaliter sistemlerin egemen tarihi ve ideolojik unsuru olabilecek özellikler üzerinde bir anlaşma yoktur.

Totaliter bir rejimde ortaya çıkabilecek özelliklere örnekler:

 • Bazı dini ve siyasi gruplar yasaklanabilir.
 • Hükumeti eleştirmek yasaktır.
 • Gizli polis teşkilatı ve ordu tarafından uygulanan yasaklar vardır.
 • En belirgin özelliklerinden biri vatandaşların devletten korkmasıdır. Yönetim, vatandaşların iş birliği yapmalarını sağlamak için “korku” unsurunu kullanır ve korkuları körükler.
 • Adolf Hitler, Benito Mussolini ve yaşayanlardan örnek vermek gerekirse Kuzey Kore’yi yöneten Kim Jong-un‘dan söz edebiliriz.
 • Tek bir diktatör tarafından yönetilir.
 • Muhalefet partisi yoktur.
 • Eğer basın tamamen kontrol altına alınamamışsa sıkı bir sansür uygulanır.
 • Sürekli hükumet yanlısı propaganda yapılır.
 • Askerlik hizmeti zorunludur.
 • Zorunlu nüfus kontrolü uygulamaları yapılabilir.

Totalitarizm ile otoriterizm arasındaki en temel fark:

Totaliter bir devlette, hükümetin insanlar üzerindeki kontrolü neredeyse sınırsızdır. Hükümet, ekonomiyi, politikayı, kültürü ve kamusal alanı tüm yönleri ile kontrol eder. Eğitim, din, sanat ve bilim, hatta ahlak ve üreme hakları, totaliter hükümetler tarafından belirlenir. Otoriter hükumetlerde ise yine tek bir diktatörün veya grubun baskıcı yönetimi söz konusu olduğu halde vatandaşlara sınırlı bir özgürlük alanı tanınır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s